Chat with us, powered by LiveChat
Loading

Requesting location access...

Something went wrong while loading pickup times.

Select pickup time

Loading
Loading

Select pickup location

  Loading

  Enter your postal code

  No pickup locations near you. Try another postal code.

  Loading

  Inventory by location

  Wymagane wyposażenie samochodu za granicą

  Wybierając się w podróż samochodem, należy zadbać o jego odpowiednie wyposażenie. W każdym kraju obowiązują inne zasady i nierzadko jest to powód do nakładania mandatów przez lokalną policję. W poniższym wpisie postaramy się wskazać elementy wyposażenia, które należy posiadać w krajach, w których obowiązują winiety dostępne w tym sklepie.

  Wymagane wyposażenie samochodu

  Czechy

  Samochód poruszający się przez Czechy powinien być wyposażony w: apteczkę, kamizelkę odblaskową, trójkąt odblaskowy, komplet zapasowych żarówek (po jednej do oświetlenia punktów zewnętrznych pojazdu), bezpieczniki do auta (po jednym z każdego rodzaju), klucz do kół i podnośnik do auta, koło zapasowego lub w przypadku braku koła zapasowego kompletu naprawczego do opon.

  Używanie opon zimowych w okresie od 1 listopada do 31 marca, o ile na drodze znajduje się ciągła warstwa śniegu, lodu lub szronu lub warunki pogodowe mogą wskazywać, że podczas podróży może pojawić się ciągła warstwa śniegu, lodu lub szronu.

  Austria

  Wyposażenie samochodu w Austrii: Turyści poruszający się samochodami powinni liczyć się z drobiazgowymi kontrolami stanu technicznego pojazdów. Szczególnie ważne: ogumienie, hamulce oraz posiadanie apteczki, trójkąta ostrzegawczego i odblaskowej kamizelki, a w zimie także łańcuchów). Za zły stan techniczny pojazdu lub brak podstawowego wyposażenia grożą wysokie mandaty lub zatrzymanie tablic rejestracyjnych, a nawet samochodu.

  Używanie opon zimowych: Samochody osobowe, kombi i ciężarowe o masie całkowitej do 3,5 t muszą być wyposażone w opony zimowe na wszystkich kołach lub łańcuchy na kołach napędowych (łańcuchy mogą zastępować opony zimowe tylko przy jeździe po śniegu), w warunkach zimowych, w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia.

  Słowenia

  W Słowenii samochód należy wyposażyć w apteczkę, kamizelkę odblaskową dla każdego pasażera (wszystkie umieszczone w kabinie), gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek.

  Używanie opon zimowych: W okresie od 15 listopada do 15 marca samochód musi być wyposażony w opony zimowe, a w rejonach górskich, w czasie zalegania śniegu, dodatkowo w łańcuchy na koła napędowe.

  Słowacja

  Wyposażenie samochodu w Słowacji: Pojazd należący do cudzoziemca powinien być wyposażony na terenie Słowacji w apteczkę o zawartości zgodnej z wymogami kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany. Zawartość apteczki pierwszej pomocy, która jest uznawana za standard europejski określa norma DIN 13164 nie odbiegająca od norm słowackich.

  Ponadto według przepisów słowackich obowiązkowe wyposażenie samochodu to: przenośny trójkąt ostrzegawczy, kamizelka (odzież) odblaskowa – musi być zamieszczona w zasięgu kierowcy, koło zapasowe oraz lewarek i odpowiedni zestaw kluczy do demontażu kół samochodowych. Obowiązek ten nie dotyczy samochodów jeżdżących na specjalnych oponach (rodzaj Run-flat), które po uszkodzeniu gumy pozwalają na kontynuowanie jazdy oraz samochodów wyposażonych w specjalny zestaw do naprawy uszkodzonych opon bez ich demontażu.

  Opony zimowe są wymagane, jeżeli na jezdni znajduje się zwarta warstwa śniegu, lód lub gołoledź. Samochody osobowe i dostawcze do 3,5 tony muszą posiadać takie same opony na wszystkich osiach. Muszą mieć one bieżnik o głębokości nie mniejszej niż 3 milimetry.

  Węgry

  Wymagane wyposażenie samochodu na Węgrzech: Apteczka, kamizelka odblaskowa dla każdego pasażera (wszystkie umieszczone w kabinie). trójkąt ostrzegawczy, lina holownicza.

  Opony zimowe nie są wymagane na Węgrzech. Warto jednak posiadać łańcuchy na wyposażeniu samochodu jeżeli warunki pogodowe będą bardzo niekorzystne. Policja węgierska ma prawo nie wpuścić samochodu na teren kraju, jeżeli samochód nie posiada łańcuchów, a warunki są bardzo niekorzystne.