Chat with us, powered by LiveChat
Loading

Requesting location access...

Something went wrong while loading pickup times.

Select pickup time

Loading
Loading

Select pickup location

  Loading

  Enter your postal code

  No pickup locations near you. Try another postal code.

  Loading

  Inventory by location

  Opłaty drogowe Słowenia | Opłać autostrady online

  Winiety na słoweńskie autostrady

  Słowenia w 2022 r. wprowadziła elektroniczny system poboru opłat i tym samym tradycyjne winiety, w formie naklejek na szybę samochodu, przeszły do historii. Winiety słoweńskie są jednymi z najdroższych opłat drogowych spośród Państw, w których obowiązują winiety. Odczuwają to przede wszystkim osoby jadące z Polski do Chorwacji, ponieważ odcinek Słoweński ma nieco ponad 60 km, a konieczność wykupienia winiet daje się we znaki. Odcinek słoweński to również problem dlatego, że w Słowenii nie ma popularnych winiet na 10 dni, w zamian dostępne winiety na 7 dni, często nie wystarczają na dojazd i powrót z Chorwacji. 

  Droga w Słowenii

  Winiety Słowenia

  Słoweński operator poborów opłat udostępnia winiety w trzech wersjach, jeżeli chodzi o ich długość obowiązywania:

  WINIETA SŁOWENIA NA 7 DNI - Ważna od dnia wskazanego w zamówieniu + 6 kolejnych dni (razem 7 dni). Kupując winietę "od teraz" ważność rozpoczyna się w momencie opłacenia zamówienia i otrzymania potwierdzenia.
  Kategoria 2A - KUP ->
  Kategoria 2B - KUP ->

  WINIETA SŁOWENIA NA 1 MIESIĄC - Ważna od dnia wskazanego w zamówieniu, do dnia tej samej daty za miesiąc. Kupując winietę "od teraz" ważność rozpoczyna się w momencie opłacenia zamówienia i otrzymania potwierdzenia.
  Kategoria 2A - KUP ->
  Kategoria 2B - KUP ->

  WINIETA SŁOWENIA NA 365 DNI - Ważna od dnia wskazanego w zamówieniu, do dnia tej samej daty, za rok.
  Kategoria 2A - KUP ->
  Kategoria 2B - KUP ->

  Wykup winiety do Słowenii

  Gdzie obowiązują słoweńskie winiety?

  Winiety w Słowenii obowiązują na autostradach i drogach ekspresowych, których nie ma w tym kraju dużo - ok. 700 km. łącznie. Poniżej przedstawiamy mapę odcinków płatnych udostępnioną przez oficjalnego operatora dróg i opłat w Słowenii. Drogi płatne zostały oznaczone grubą zieloną linią:

  Drogi płatne w Słowenii mapa

  Dla jakich pojazdów należy wykupić winiety w Słowenii?

  Grafika samochodu

  KATEGORIA 2A

  Należy wykupić winiety na drogi płatne w Słowenii dla pojazdów kat. 2A - do 3,5 t. DMC oraz wysokość dolnej krawędzi przedniej szyby mniejszej niż 1,3m nad poziomem jezdni. Jeżeli pojazd jest zarejestrowany jako camper, również może skorzystać z kategorii 2A.

  Ikona samochodu 2B

  KATEGORIA 2B

  Należy wykupić winiety na drogi płatne w Słowenii dla pojazdów kat. 2B - do 3,5 t. DMC oraz wysokość dolnej krawędzi przedniej szyby większej niż 1,3m nad poziomem jezdni. Lista zmierzonych pojazdów kwalifikujących się do kategorii 2B dostępna jest pod tym linkiem: LISTA POJAZDÓW 2B.

  Grafika motocykla

  Należy wykupić winiety na drogi płatne w Słowenii dla motocykli - opłaty dla motocykli są niższe i również można je wykupić online.

  Grafika przyczepy

  Nie trzeba wykupować dodatkowej winiety na drogi płatne w Słowenii dla przyczep ciągniętych przez pojazdy do 3,5 t. DMC. Oznacza to, że wystarczy jedna winieta dla samochodu, którym podróżujemy, aby legalnie przejechać autostradami i drogami ekspresowymi, niezależnie od tego jaką przyczepę ciągniemy oraz jakiej kategorii samochód posiadamy (2A / 2B).

  Grafika ciężarówki

  Winiety Słowenia nie dotyczą pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 t. w takim przypadku należy skorzystać z systemu poboru opłat dla samochodów ciężarowych, dostępny na stronie darsgo.si.

  Kontrola winiet i mandaty w Słowenii

  Winiety w Słowenii kontrolowane są poprzez system kamer umieszczonych wzdłuż dróg płatnych, które skanują tablice rejestracyjne przejeżdżających pojazdów, a następnie sprawdzają w bazie danych, czy dany pojazd posiada opłacony przejazd. Kontrole przeprowadzają również odpowiednie służby mundurowe.

  Mandat za brak aktywnej winiety lub niewłaściwą kategorię pojazdu to 300 euro, jeżeli jednak zapłacimy od razu, otrzymamy rabat na mandat w wysokości 150 euro. Jak widać kara jest wysoka, a ryzyko popełnienia wykroczenia wysokie, ze względu na często popełniane błędy, związane z kategoriami pojazdu. Słowenia ma niezrozumiały dla innych system kategoryzacji pojazdów 2A i 2B uzależniony od wysokości dolnej krawędzi przedniej szyby od jezdni, który sprawia zagranicznym kierowcom kłopot.

  Aby ustrzec się mandatu, należy dokładnie określić jakiej kategorii pojazdem podróżujemy. Jeżeli jedziemy niskim samochodem osobowym, typu Opel Astra, Mercedes c200, Peugeot 409 itd. nie ma się czego obawiać, będzie to kategoria 2A, jeżeli podróżujemy samochodem typu SUV, VAN, BUS, PICK-UP, koniecznie należy sprawdzić czy samochód nie kwalifikuje się do kategorii 2B - pomocna będzie lista zmierzonych pojazdów dostępna TUTAJ.

   

  Wykup winiety do Słowenii

  Dane potrzebne do wykupienia winiet słoweńskich

  Aby wykupić słoweńskie winiety należy podać podstawowe dane podróży, oraz samochodu, którym będziemy podróżować, takie jak:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • kraj rejestracji pojazdu,
  • datę rozpoczęcia ważności winiety.

  Jeżeli winiety zamawiane są przez polskiego pośrednika, potrzebne będzie również podanie danych do wystawienia polskiej faktury.

  Zwroty i edycja winiet słoweńskich

  System poboru opłat w Słowenii nie umożliwia zwrotów pieniędzy za wykupione winiety. Dostępna jest możliwość edycji zamówionej winiety w ograniczonym zakresie oraz pod pewnymi warunkami:

  Można edytować:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • kraj rejestracji pojazdu,
  • datę rozpoczęcia ważności winiety, pod warunkiem, że jej ważność jeszcze się nie rozpoczęła.

  Nie można edytować:

  • jakichkolwiek danych jeżeli winieta rozpoczęła swoją ważność,
  • kategorii winiety 2A / 2B,
  • długości jej obowiązywania.

  Brak możliwości zwrotu winiet słoweńskich ma związek z przepisami prawa do zwrotu towarów / usług zakupionych przez Internet, które stosuje zakłada wyjątki dla niektórych produktów i usług. Winiety są jedną z takich usług, ze względu na indywidualizację poprzez przypisanie winiety do numeru rejestracyjnego pojazdu, określoną datę oraz kategorię.

  Należy zwrócić szczególną uwagę na wprowadzane dane, ze względu na ograniczenia w edycji winiet, w szczególności jeżeli winieta zamawiana jest "od dziś".

  Dlaczego warto wykupić winiety online przed wyruszeniem w trasę?

  Bezpieczeństwo danych Wygodny format PDF
  Podczas zakupu winiet w naszym serwisie wszystkie dane szyfrowane są certyfikatem SSL, oraz zabezpieczone wewnętrzną polityką ochrony danych osobowych. Zamawiając winiety w serwisie Winiety-Online.pl masz pewność, że Twoje zamówienie zostanie zweryfikowane i poprawnie zrealizowane zgodnie z aktualnym czasem realizacji.
   Twoje hasła oraz wprowadzane dane kart są na bieżąco szyfrowane. Nie wykorzystujemy również Twoich danych osobowych w celach marketingowych. Po wykupieniu pakietu otrzymasz oficjalne potwierdzenie w formacie PDF. Kupując winiety online przed wyjazdem unikasz problemów po drodze, w spokoju realizujesz zamówienie oraz minimalizujesz ryzyko błędu.

  Podsumowanie

  Dojazd do Chorwacji to często wieloetapowy proces planowania wyprawy - od zakupu winiet, przez planowanie postoju, aż po wybór najlepszej trasy. Jeżeli chcesz ograniczyć koszty wakacyjnego wypadu, wybierz trasę przez Koszyce i Budapeszt. Zależy Ci na wygodnej jeździe i komforcie podróży? Wyrusz do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię. 

  Szerokiej drogi!

  ~redakcja Kup-winiety.pl