Chat with us, powered by LiveChat
Loading

Requesting location access...

Something went wrong while loading pickup times.

Select pickup time

Loading
Loading

Select pickup location

  Loading

  Enter your postal code

  No pickup locations near you. Try another postal code.

  Loading

  Inventory by location

  Opłaty drogowe Słowacja | Opłać autostrady online

  Szykujesz się do wyprawy na Słowację? Przygotuj się z nami do drogi! W poniższym artykule sprawdzisz aktualne ceny winiet, upewnisz się co do wymaganego wyposażenia pojazdu, a także kupisz winiety na Słowację. Czegóż chcieć więcej? Jak to mawiają Anglosasi - Zapnij pasy. Zaczynamy! 

  Kup winiety na Słowację już teraz!

  Wykup winiety do Słowacji

   Opłaty drogowe Słowacja - wstęp

  Na Słowacji obowiązuje elektroniczny system poboru opłat drogowych, co oznacza, że prawo przejazdu jest weryfikowane automatycznie, a każda wykupiona winieta przypisywana jest do numeru rejestracyjnego pojazdu.

  Słowacja oferuje jeden z najprostszych systemów opłat drogowych w całej Unii Europejskiej. Jednocześnie trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to jeden z droższych systemów, jeśli nie najdroższy w EU.

  Sieć płatnych dróg na Słowacji wynosi obecnie niemal 800 km i obejmuje autostrady oraz drogi ekspresowe. System opłat drogowych składa się z klasycznych e-winiet dla pojazdów do 3,5 t oraz e-myto dla cięższych pojazdów.

  Pobór opłat drogowych w Słowenii odbywa się poprzez dwa następujące systemy:

  e-znamka

    SkyToll 

  E-winiety dla pojazdów o wadze < 3,5 t. (Osobówki, lekkie kampery i pickupy) E-myto dla pojazdów ciężarowych >3,5 t. (Ciężarówki, tiry i autokary)
  Warto wiedzieć: Za utrzymanie autostrad i dróg ekspresowych w Słowacji jak i z obydwa powyższe systemy odpowiada Krajowa Spółka Autostradowa (Národná diaľničná spoločnosť), a operatorem płatności jest firma SkyToll.

   Opłaty drogowe Słowacja - Rodzaje winiet

  Słowackie winiety są stosunkowo tanie, a cały system intuicyjny i prosty. 

  Wysokość słowackich opłat drogowych zależy od technicznej masy całkowitej pojazdu, ilości jego osi, emisji spalin oraz okresu obowiązywania wykupionej winiety.

  W Republice Słowackiej można wykupić prawo przejazdu na 10 dni, 30 dni lub 365 dni, a ważność winiety można sprawdzić przez internet lub aplikację eznamka.

  Winieta Słowacja 10 dni Winieta Słowacja 30 dni Winieta Słowacja 365 dni
  - ważna od dnia wskazanego w zamówieniu + 9 kolejnych dni (łącznie 10 dni), dla samochodów do 3,5 t. - ważna od dnia wskazanego w zamówieniu + 29 kolejnych dni (łącznie 30 dni), dla samochodów do 3,5 t.   - ważna od daty wskazanej w zamówieniu + 364 dni (łącznie 365 dni).

  72,99 zł

  97,99 zł

  304,99 zł

  Kup winiety na Słowację już teraz!

  Wykup winiety do Słowacji

  Dla jakich pojazdów należy wykupić winiety w Słowacji?

  Słowackie autostrady oraz drogi ekspresowe opłaca się poprzez winiety. Jest to elektroniczny system poboru opłat, polegający na dopasowywaniu wprowadzonej opłaty do poruszającego się samochodu, a konkretniej, do jego numeru rejestracyjnego.

  • Dla pojazdów dwuosiowych o masie do 3,5 t obowiązuje e-winieta, której cena zależy od klasy pojazdu oraz okresu ważności.
  • Dla pojazdów powyżej 3,5 t opłata drogowa pobierana jest przy pomocy obowiązkowego urządzenia pokładowego OBU, a jej wysokość zależy od kategorii pojazdu, rodzaju drogi, klasy emisji spalin, ilości osi oraz przejechanego dystansu.

  Urządzenia OBU są dostępne zarówno w punktach dystrybucji, jak i przez internet, a ich brak lub wyłączenie skutkuje wysokim mandatem.


   
  Podstawowa e-winieta dla wszystkich. (Zwykłe samochody osobowe, samochody dostawcze, busy, campery - do 3,5 t. DMC. Jeżeli podróżujesz przez Słowację z przyczepą, to musisz wykupić dodatkową winietę (kategoria O1 i O2)

  Motocykle na Słowacji są zwolnione z opłat drogowych i konieczności wykupowania winiet.

   

  Winiety na Słowacji nie dotyczą pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 t. Tutaj jednak niezbędne będzie urządzenie OBU. 

   Gdzie obowiązują słowackie winiety?

  Winiety Słowacja obowiązują na autostradach i drogach ekspresowych. Wjeżdżając na drogę płatną należy mieć już wykupioną winietę, ponieważ uiszczenie opłaty w trakcie jazdy może skutkować kontrolą i mandatem karnym. 

  Mapa dróg płatnych Słowacja

  Źródło: Opłaty drogowe Słowacja

   Gdzie można zrealizować słowackie opłaty drogowe?

  Słowackie e-winiety można kupić przez internet, aplikację mobilną, na stacjach benzynowych, w urzędach pocztowych oraz w automatach samoobsługowych. Zakupu winiet można również dokonać w oficjalnym systemie lub poprzez polskie serwisy wykupujące winiety w imieniu klienta. 

  Słowacja oficjalnie używa waluty euro, ale miejscami przy granicy można płacić w złotówkach.

  Dla pojazdów powyżej 3,5 t. na Słowacji istnieją dwie metody rozliczeń:

  • pre-paid, czyli klasyczna przedpłata,
  • post-paid, czyli opłata po fakcie, dedykowana dla kierowców regularnie korzystających z autostrad.

  Warto wiedzieć: Niektóre pojazdy, takie jak te zarejestrowane na osoby z kartą parkingową dla niepełnosprawnych, są zwolnione z opłat drogowych.

  Mandaty na Słowacji

  Opłaty drogowe na Słowacji nie są jedynym kosztem podróży.

  Przed wyruszeniem w drogę, zawsze należy zwrócić uwagę na aktualne ceny paliw w Europie oraz lokalne stawki mandatów, które mogą być o wiele wyższe niż zakładamy.

  Mandaty na Słowacji mogą sięgać nawet €600, a ich wysokość może być obniżona lub podwyższona przez funkcjonariusza policji. Mandat można zapłacić gotówką lub kartą bezpośrednio u policjanta, a w przypadku braku wymaganej kwoty, policjant może zatrzymać prawo jazdy.

  Przykładowo mandat za:

  • jazdę pod wpływem alkoholu wynosi co najmniej €200
  • rozmowę przez telefon bez zestawu głośnomówiącego wynosi ok. €100. 

  Kontrole na słowackich drogach są przeprowadzane przez monitoring oraz patrole drogowe. Brak aktywnej lub odpowiedniej winiety skutkuje nałożeniem kary od około €120 wzwyż.

  Nie ryzykuj mandatem! Kup winiety na Słowację!

  Wykup winiety do Słowacji

   

  Bezpieczeństwo danych Wygodny format PDF
  Podczas zakupu winiet w naszym serwisie wszystkie dane szyfrowane są certyfikatem SSL, oraz zabezpieczone wewnętrzną polityką ochrony danych osobowych. Zamawiając winiety w serwisie Winiety-Online.pl masz pewność, że Twoje zamówienie zostanie zweryfikowane i poprawnie zrealizowane zgodnie z aktualnym czasem realizacji.
   Twoje hasła oraz wprowadzane dane kart są na bieżąco szyfrowane. Nie wykorzystujemy również Twoich danych osobowych w celach marketingowych. Po wykupieniu pakietu otrzymasz oficjalne potwierdzenie w formacie PDF. Kupując winiety online przed wyjazdem unikasz problemów po drodze, w spokoju realizujesz zamówienie oraz minimalizujesz ryzyko błędu.

  Podsumowanie

  Podsumowując, przygotowując się do podróży przez Słowację, warto zadbać o wykupienie odpowiednich winiet, sprawdzenie ważności dokumentów oraz zapoznanie się z aktualnymi przepisami drogowymi, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci mandatów. Dla osób często korzystających z płatnych dróg, rozważenie opcji post-paid może być korzystne, a zakup winiet przez internet lub aplikację ułatwi podróż i zminimalizuje ryzyko nałożenia kary za brak odpowiednich opłat.

  Szerokiej drogi!

  ~redakcja Kup-winiety.pl