Chat with us, powered by LiveChat
Loading

Requesting location access...

Something went wrong while loading pickup times.

Select pickup time

Loading
Loading

Select pickup location

  Loading

  Enter your postal code

  No pickup locations near you. Try another postal code.

  Loading

  Inventory by location

  Opłaty drogowe w Czechach | informacje na temat winiet

  Opłaty za autostrady

  Autostrady opłaca się za pomocą winiet, które przyporządkowane do danego samochodu. W 2021 roku Czechy całkowicie zrezygnowały z winiet przyklejanych na szybę i zastąpiono je nowym systemem elektronicznym. Winiety mają postać elektroniczną i opłaca się je online lub w automatach po drodze.

  Autostrada w Czechach

  Opłaty

  Czeski operator systemu poboru opłat udostępnia winiety w 3 wersjach, w odniesieniu do ich ważności:

  NA 10 DNI - Ważna od dnia wskazanego w zamówieniu + 9 kolejnych dni (łącznie 10 dni), przeznaczona dla samochodów do 3,5 t. KUP ->

  NA 30 DNI - Ważna od dnia wskazanego w zamówieniu + 29 kolejnych dni (łącznie 30 dni), przeznaczona dla samochodów do 3,5 t. KUP ->

  NA 365 DNI - Ważna od dnia wskazanego w zamówieniu + 364 kolejne dni (łącznie 365 dni), przeznaczona dla samochodów do 3,5 t. KUP ->

  Wykup winiety Czechy

  Gdzie obowiązują czeskie winiety?

  W Czechach płatne są autostrady i niektóre drogi ekspresowe. Konieczność opłacenia przejazdu daną drogą zawsze poprzedzona jest znakiem ostrzegawczym - droga płatna. Niektóre odcinki autostrad są niepłatne, np. od granicy do Ostrawy lub w okolicach Pragi. Poniżej przedstawiamy mapę, która ukazuje płatne odcinki w Czechach (kolor niebieski) wymagają posiadanie ważnej winiety Czechy:

  Mapa płatnych dróg w czechach na dzień 2021

  Dla jakich pojazdów należy wykupić winiety?

  Grafika samochodu

  Należy wykupić winiety dla pojazdów do 3,5 t. DMC niezależnie od tego czy pojazd zarejestrowany jest jako ciężarowy czy jako osobowy. W tej grupie pojazdów znajdują się zwykłe samochody osobowe, samochody dostawcze, busy, campery - pod warunkiem max 3,5 t. DMC.

  Grafika przyczepy

  Nie trzeba wykupować dodatkowej winiety dla przyczep ciągniętych przez pojazdy do 3,5 t. DMC. Oznacza to, że wystarczy jedna winieta dla samochodu, którym podróżujemy, aby legalnie przejechać autostradami i drogami ekspresowymi, niezależnie od tego jaką przyczepę ciągniemy.

  Grafika motocykla

  Nie trzeba wykupować dodatkowej winiety dla motocykli - są one zwolnione z konieczności wykupowania winiet.

  Grafika pojazdu elektrycznego

  Nie trzeba wykupować dodatkowej winiety dla pojazdów elektrycznych, na wodór lub z napędem hybrydowym (poziom emisji CO2 do 50 g/km). Jednak konieczne będzie złożenie odpowiedniego formularza w systemie czeskim przed wyjazdem. Link do strony z formularzem. Czesi wymagają złożenia oficjalnego podpisu elektronicznego pod złożonym formularzem. Jeżeli jest to dla kogoś problem, zachęcamy wykupienie zwykłej winiety dla samochodów osobowych.

  Grafika ciężarówki

  Winiety nie dotyczą pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 t. w takim przypadku obowiązuje system myto, opłaty można dokonać na stronie mytocz.eu. 

  Kontrola i mandaty za brak opłaty

  Mandaty za brak opłaty wynoszą najczęściej około 600 / 800 zł w zależności od kursu walut. Niestety widełki w taryfikatorze są znacznie szersze i jeżeli zdarzyło nam się kiedyś jechać bez uiszczonej opłaty, to policjant w ramach mocniejszego ukarania, może nałożyć znacznie wyższy mandat. 

  Dlaczego warto wykupić winiety online przed wyruszeniem w trasę?

  Bezpieczeństwo danych Wygodny format PDF
  Podczas zakupu winiet w naszym serwisie wszystkie dane szyfrowane są certyfikatem SSL, oraz zabezpieczone wewnętrzną polityką ochrony danych osobowych. Zamawiając winiety w serwisie Winiety-Online.pl masz pewność, że Twoje zamówienie zostanie zweryfikowane i poprawnie zrealizowane zgodnie z aktualnym czasem realizacji.
   Twoje hasła oraz wprowadzane dane kart są na bieżąco szyfrowane. Nie wykorzystujemy również Twoich danych osobowych w celach marketingowych. Po wykupieniu pakietu otrzymasz oficjalne potwierdzenie w formacie PDF. Kupując winiety online przed wyjazdem unikasz problemów po drodze, w spokoju realizujesz zamówienie oraz minimalizujesz ryzyko błędu.

  Podsumowanie

  Dojazd do Chorwacji to często wieloetapowy proces planowania wyprawy - od zakupu winiet, przez planowanie postoju, aż po wybór najlepszej trasy. Jeżeli chcesz ograniczyć koszty wakacyjnego wypadu, wybierz trasę przez Koszyce i Budapeszt. Zależy Ci na wygodnej jeździe i komforcie podróży? Wyrusz do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię. 

  Szerokiej drogi!

  ~redakcja Kup-winiety.pl