Chat with us, powered by LiveChat
Loading

Requesting location access...

Something went wrong while loading pickup times.

Select pickup time

Loading
Loading

Select pickup location

  Loading

  Enter your postal code

  No pickup locations near you. Try another postal code.

  Loading

  Inventory by location

  Winiety Czechy | opłać autostrady online

  Winiety na czeskie autostrady

  Autostrady opłaca się za pomocą winiet, winiety Czechy czyli opłaty drogowe przyporządkowane do danego samochodu. W 2021 roku Czechy całkowicie zrezygnowały z winiet przyklejanych na szybę i zastąpiono je nowym systemem elektronicznym. Winiety Czechy mają postać elektroniczną i opłaca się je online lub w automatach po drodze.

  Autostrada w Czechach

  Winiety Czechy

  Czeski operator systemu poboru opłat udostępnia winiety Czechy w 3 wersjach, w odniesieniu do ich ważności:

  WINIETY CZECHY NA 10 DNI - Ważna od dnia wskazanego w zamówieniu + 9 kolejnych dni (łącznie 10 dni), przeznaczona dla samochodów do 3,5 t. KUP ->

  WINIETY CZECHY NA 30 DNI - Ważna od dnia wskazanego w zamówieniu + 29 kolejnych dni (łącznie 30 dni), przeznaczona dla samochodów do 3,5 t. KUP ->

  WINIETY CZECHY NA 365 DNI - Ważna od dnia wskazanego w zamówieniu + 364 kolejne dni (łącznie 365 dni), przeznaczona dla samochodów do 3,5 t. KUP ->

  Wykup winiety Czechy

  Gdzie obowiązują czeskie winiety?

  W Czechach płatne są autostrady i niektóre drogi ekspresowe. Konieczność opłacenia przejazdu daną drogą zawsze poprzedzona jest znakiem ostrzegawczym - droga płatna. Niektóre odcinki autostrad są niepłatne, np. od granicy do Ostrawy lub w okolicach Pragi. Poniżej przedstawiamy mapę, która ukazuje płatne odcinki w Czechach (kolor niebieski) wymagają posiadanie ważnej winiety Czechy:

  Mapa płatnych dróg w czechach na dzień 2021

  Dla jakich pojazdów należy wykupić winiety w Czechach?

  Grafika samochodu

  Należy wykupić winiety na drogi płatne w Czechach dla pojazdów do 3,5 t. DMC niezależnie od tego czy pojazd zarejestrowany jest jako ciężarowy czy jako osobowy. W tej grupie pojazdów znajdują się zwykłe samochody osobowe, samochody dostawcze, busy, campery - pod warunkiem max 3,5 t. DMC.

  Grafika przyczepy

  Nie trzeba wykupować dodatkowej winiety na drogi płatne w Czechach dla przyczep ciągniętych przez pojazdy do 3,5 t. DMC. Oznacza to, że wystarczy jedna winieta dla samochodu, którym podróżujemy, aby legalnie przejechać autostradami i drogami ekspresowymi, niezależnie od tego jaką przyczepę ciągniemy.

  Grafika motocykla

  Nie trzeba wykupować dodatkowej winiety na drogi płatne w Czechach dla motocykli - są one zwolnione z konieczności wykupowania winiet

  Grafika pojazdu elektrycznego

  Nie trzeba wykupować dodatkowej winiety na drogi płatne w Czechach dla pojazdów elektrycznych, na wodór lub z napędem hybrydowym (poziom emisji CO2 do 50 g/km). Jednak konieczne będzie złożenie odpowiedniego formularza w systemie czeskim przed wyjazdem. Link do strony z formularzem. Czesi wymagają złożenie oficjalnego podpisu elektronicznego pod złożonym formularzem. Jeżeli jest to dla kogoś problem, zachęcamy wykupienie zwykłej winiety dla samochodów osobowych.

  Grafika ciężarówki

  Winiety Czechy nie dotyczą pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 t. w takim przypadku obowiązuje system myto, opłaty można dokonać na stronie mytocz.eu. 

  Kontrola i mandaty za brak winiety Czechy

  W Czechach winiety kontrolowane są poprzez system kamer umieszczonych wzdłuż dróg płatnych, które odczytują tablice rejestracyjne poruszającego się pojazdu, a następnie sprawdzają w systemie, czy dany numer rejestracyjny posiada opłaconą winietę. Zdarzają się również kontrole przeprowadzane przez policję lub uprawnioną służbę drogową. W takich sytuacjach kontroler może poprosić o potwierdzenie opłacenia winiety Czechy, które warto mieć zachowane w telefonie lub wydrukowane.

  Mandaty za brak winiety wynoszą najczęściej około 600 / 800 zł w zależności od kursu walut. Niestety widełki w taryfikatorze są znacznie szersze i jeżeli zdarzyło nam się kiedyś jechać bez winiety Czechy, to policjant w ramach mocniejszego ukarania, może nałożyć znacznie wyższy mandat. 

  Wykup winiety do Czech

  Dane potrzebne do zamówienia czeskiej winiety

  Aby zamówić czeską winiety wystarczy podać podstawowe dane takie jak:

  • rodzaj winiety (długość jej obowiązywania),
  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • kraj rejestracji pojazdu.

  Jeżeli winieta zamawiana jest przez polski serwis należy podać dodatkowo dane do polskiej FV wystawianej dla kupującego.

  Winiety Czechy - zwroty i edycja

  1. System czeski nie umożliwia zwrotu pieniędzy za wykupioną winietę. Wpłacone środki są księgowane w systemie poboru opłat i nie ma możliwości ich odzyskania. 

  2. Można edytować winiety Czechy, jeżeli data ich obowiązywania jeszcze się nie rozpoczęła, dane jakie można edytować w systemie to:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • kraj rejestracji pojazdu,
  • datę początku obowiązywania winiety

  Należy pamiętać, że zmiany winiety Czechy można dokonać wyłącznie jeden raz, jeżeli po edycji winiety okaże się, że popełniono kolejny błąd - nie będzie możliwości ponownej edycji. W takim przypadku konieczne będzie wykupienie kolejnej winiety.

  3. Można przepisać winietę czeską (wyłącznie na 365 dni) na inny samochód, jednak wymaga to napisania maila do obsługi klienta operatora opłat i tylko pod pewnymi warunkami:

  • wykup samochodu z leasingu,
  • wypadek / kasacja,
  • kradzież samochodu.

  Każdorazowo dane zdarzenie trzeba będzie potwierdzić odpowiednimi dokumentami, takimi jak oświadczenie z policji, protokół lub dokumenty wykupu z leasingu.

  Kiedy wykupić winietę czeską?

  Jeżeli planujemy swoją podróż samochodem przez Czechy, najlepiej wykupić winietę czeską dzień przed wyjazdem. W takiej sytuacji mamy możliwość w spokoju zrealizować zamówienie, wprowadzić bezbłędnie dane pojazdu oraz poczekać na przesłanie winiety Czechy. W takiej sytuacji mamy już niemal pewność, że nasza podróż się odbędzie i nie powinno dojść do zmiany samochodu, a co za tym idzie zmiany danych na winiecie lub zakupu nowej winiety Czechy.