Chat with us, powered by LiveChat
Loading

Requesting location access...

Something went wrong while loading pickup times.

Select pickup time

Loading
Loading

Select pickup location

  Loading

  Enter your postal code

  No pickup locations near you. Try another postal code.

  Loading

  Inventory by location

  Winiety Chorwacja | Opłaty na trasie przejazdu

  Chorwacja niezmiennie od lat stanowi wśród Polaków jedną z głównych destynacji w sezonie urlopowym. Mimo odległości, jesteśmy jednak gotowi na kilkunastogodzinną jazdę samochodem lub publicznym środkiem transportu by osiągnąć upragniony Adriatyk. Kraj ten ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć autostrad - ich długość wynosi łącznie blisko półtora tysiąca kilometrów.

  Nie wiesz jak zaplanować swoją podróż do Chorwacji? Szukasz informacji o winietach do Chorwacji? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj najważniejsze przepisy drogowe jakie obowiązują nie tylko w Chorwacji, ale i w krajach, przez które planujesz podróżować.

   Winiety do Chorwacji - Najważniejsze informacje

  Zacznijmy od podstaw:

  W samej Chorwacji nie ma winiet. 

  Opłaty drogowe w Chorwacji uiszcza się w taki sam sposób jak w Polsce, czyli na klasycznych bramkach, a cena za przejazd uzależniona jest od danego odcinka autostrady lub drogi szybkiego ruchu. 

  Nie zmienia to jednak faktu, że aby komfortowo i szybko dotrzeć do Chorwacji będziesz potrzebować prędzej czy później winiet np. na Węgrzech czy Słowenii. 

  Pamiętaj także o tym, że za przejazd przez niektóre mosty czy tunele w Chorwacji naliczana jest dodatkowa opłata dodatkowa. Oddzielne opłaty mogą Cię też spotkać na drogach o natężonym ruchu. 

  Winiety Chorwacja

  1 stycznia 2023 roku Chorwacja weszła do stref Euro i Schengen. Co to oznacza dla kierowcy?

   1. Zmiana waluty  Walutą obowiązującą w Chorwacji jest dziś Euro (wcześniej kuny). Zawsze warto mieć ze sobą odpowiednią ilość gotówki.
  2. Zmniejszenie korków na granicy Na granicy z Chorwacją nie ma już długich kolejek. Drogi przed przejazdem granicznym są bardziej zapełnione jedynie w sezonie wakacyjnym.
  3. E-winiety po 2024 roku Chorwacki rząd szykuje e-winiety na płatnych odcinkach autostrad. Zmiany wejdą w życie nie wcześniej niż pod koniec 2024 roku.

   

  Kup winiety do Chorwacji już teraz!


  lub

   Trasa do Chorwacji: Którędy nad Adriatyk?

  Winiety do Chorwacji to jedno z najczęściej wyszukiwanych haseł przy planowaniu podróży nad Adriatyk. Ma to związek z koniecznością wykupienia winiet w krajach leżących na trasie przejazdu, takich jak Czechy, Austria, Słowenia, Słowacja czy Węgry.

  Planując podróż samochodem do Chorwacji warto wcześniej zaplanować trasę i wykupić niezbędne winiety.

  Dzięki temu ograniczamy problemy jakie mogą nas spotkać po drodze i unikamy niepotrzebnego stresu związanego z kolejkami, problemami technicznymi systemu poboru opłat, brakiem winiet czy nawet brakiem możliwości opłacenia kartą lub przelewem.

  Więcej na ten temat przeczytasz w artykule TOP 3 trasy do Chorwacji.

  Trasa 1 (Czechy, Austria, Słowenia)

  Najczęściej wybieraną trasą do Chorwacji jest ta prowadząca przez Czechy, Austrię oraz Słowenię. Większość drogi pokonuje się autostradami, dzięki którym czas przejazdu jest bardzo satysfakcjonujący.

  Jest to również trasa bardzo wygodna i bezpieczna.

  Ze względu na konieczność przejechania przez 3 kraje, należy wykupić 3 osobne winiety. Najdroższym pod tym względem krajem jest Słowenia, gdzie winiety kosztują niemało i dodatkowo nie ma popularnych winiet 10-cio dniowych (tylko 7 dni lub miesiąc).

   Plusy:  Minusy:
  • najszybsza trasa (około 1 do 2 godzin szybciej niż alternatywna Trasa 2 SK - HU opisywana niżej)
  • koszt winiet ok. 2 razy wyższy niż w przypadku Trasy 2 (SK - HU),
  • wygodna,
  • bezpieczna.
  • częste roboty drogowe, które w sezonie mogą powodować korki.

   

  Winiety do Chorwacji:

  • Czechy: elektroniczne e-winiety na 10 dni, 30 dni lub na 365 dni,
  • Austria: elektroniczne lub naklejki na 10 dni, 2 m-ce lub rok,
  • Słowenia: elektroniczne winiety na 7 dni, miesiąc lub na 365 dni.

  Zamów zestaw winiet na całą trasę, czyli na trzy kraje. W każdym z nich obowiązuje inny system poboru opłat, dlatego możesz opłacić trasę jedną transakcją w naszym sklepie, a my prześlemy Ci komplet dokumentów na Twój e-mail.

  Kup winiety do Chorwacji na trasę:

  Czechy - Austria - Słowenia

  Trasa 2 (Słowacja, Węgry)

  Druga najpopularniejsza trasa do Chorwacji prowadzi przez Słowację i Węgry. Jest to trasa nieco dłuższa i mniej wygodna. Dużą część drogi pokonuje się drogami krajowymi prowadzącymi przez mniejsze miejscowości, jednopasmowe, lub nawet lokalne.

  Jest trasa mniej bezpieczna i należy zachować większe skupienie.

  Przejeżdża się tylko przez dwa kraje, dlatego koszt winiet jest znacznie mniejszy niż ma to miejsce w opcji trasy przez Czechy, Austrię i Słowenię. W Słowacji i na Węgrzech dostępne są winiety na 10 dni, miesiąc i rok.

   Plusy:  Minusy:
  • 2x mniejszy koszt winiet niż w opcji trasy CZ-AT-SI,
  • wolniejsza i dłuższa,
   
  • trasa ciekawsza widokowo.
  • mniej bezpieczna,
  • mniej wygodna (przejazd przez miejscowości i wioski, fotoradary).

  Winiety do Chorwacji:

  • Słowacja: elektroniczne e-winiety na 10 dni, 30 dni lub na 365 dni,
  • Węgry: elektroniczne e-winiety na 10 dni, miesiąc lub rok.

  Zamów zestaw winiet na oba kraje, aby nie musieć kupować winiet w każdym z nich oddzielnie. Potwierdzenia wniesienia opłat otrzymasz na swój e-mail.

  Kup winiety do Chorwacji na trasę:

  Słowacja - Węgry

     Przygotowanie samochodu do podróży nad Adriatyk

  Niezbędne dokumenty do podróży samochodem do Chorwacji

  W przygotowaniach do podróży nie należy zapominać o wyposażeniu samochodu. Dokumenty niezbędne do podróżowania samochodem w Chorwacji obejmują klasyczny zestaw:

  • dowód osobisty/ paszport,
  • ważne ubezpieczenie OC
  • dowód rejestracyjny naszego pojazdu
  • aktualny przegląd.

  Niezbędne wyposażenie do podróży samochodem do Chorwacji

  Poza dokumentami musimy wyposażyć auto w:

  • trójkąt ostrzegawczy,
  • kamizelki odblaskowe dla każdego pasażera
  • apteczkę.
  • Warto zadbać o czytelną tablicę rejestracyjną, sprawną gaśnicę i komplet zapasowych żarówek. 

   Przekraczanie granicy chorwackiej

  W związku z tym, że w Chorwacji nie ma winiet i nie należy do Strefy Schengen każdy podróżujący narażony jest na potencjalne, dwa postoje / korki na wakacyjnej trasie.

  Pierwszym będzie konieczność przekroczenia granicy, drugim odczekanie w kolejce do pobrania lub opłacenia przejazdu autostradą. Problem ten dotyczy głównie sezonu turystycznego, kiedy zwiększona ilość turystów podróżuje do Chorwacji.

  Jeżeli wyjazd wypada w szczycie sezonu, warto rozważyć przejazd trasy Polska - Chorwacja nocą! Takie rozwiązanie niemal gwarantuje przejechanie trasy sprawnie, bez korków i przestojów, nawet na granicy.

  Chorwacka autostrada w nocy

  Warto wiedzieć: Chorwaci dość często parkują w miejscach niedozwolonych, np. na poboczach, jednak w przypadku pojazdów z innych państw, może to skutkować odholowaniem i wysokim mandatem.

  Krótkie podsumowanie winiet na trasie do Chorwacji: 

  Winiety czasowe w poszczególnych krajach nad Adriatyk można W dużym uproszczeniu, w dużym uproszczeniu skategoryzować następująco :

  Czechy

  10 dni, 30 dni, 365 dni

  Austria

  10 dni, 2 miesiące, na rok 2023 (od momentu wykupienia w 2023 do 31.01.2024)

  Słowenia

  7 dni, 1 miesiąc, pół roku, 365 dni, 1 rok

  Słowacja

  10 dni, 1 miesiąc, 365 dni (można ją kupić najwcześniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem trasy)

  Węgry

  10 dni, 1 miesiąc, 1 rok

    

  Dlaczego warto wykupić winiety online przed wyruszeniem w trasę?

  Bezpieczeństwo danych Wygodny format PDF
  Podczas zakupu winiet w naszym serwisie wszystkie dane szyfrowane są certyfikatem SSL, oraz zabezpieczone wewnętrzną polityką ochrony danych osobowych. Zamawiając winiety w serwisie Winiety-Online.pl masz pewność, że Twoje zamówienie zostanie zweryfikowane i poprawnie zrealizowane zgodnie z aktualnym czasem realizacji.
   Twoje hasła oraz wprowadzane dane kart są na bieżąco szyfrowane. Nie wykorzystujemy również Twoich danych osobowych w celach marketingowych. Po wykupieniu pakietu otrzymasz oficjalne potwierdzenie w formacie PDF. Kupując winiety online przed wyjazdem unikasz problemów po drodze, w spokoju realizujesz zamówienie oraz minimalizujesz ryzyko błędu.

  Kup winiety do Chorwacji już teraz!


  lub

     Trasy do Chorwacji | Spedycja i Transport

  Z wymienionych w powyższych rozdziałach tras, droga przez Austrię należy do tych najbardziej wygodnych i prostych. Problem polega jednak na tym, że bardzo często panuje na niej wzmożony ruch - szczególnie latem.

  Trasa przez Koszyce i Budapeszt należy do najdłuższych tras, jednakże prawie 90% drogi do Zagrzebia to same autostrady i obwodnice. Jeżeli interesuje Cię ograniczenie naliczanych kosztów za każdy przejechany kilometr do minimum najlepiej będzie spróbować trasę przez Mosonmagyaróvár.

  Aby uniknąć niespodzianek w trakcie podróży, koniecznie zdobądź także urządzenie pokładowe OBU spełniające standardy i wymogi krajów przez któe będzie przejeżdżać transport.

  Dla pojazdów których masa przekracza 3,5 tony, kierowcy muszą zaopatrzyć się w urządzenia:

  • OBU MYTO CZ (Czechy),
  • GO BOX (Austria),
  • Dars Go (Słowenia),
  • Obu SkyToll (Słowacja),
  • HU-GO (Węgry),
  • ENC (Chorwacja).

  Każde z urządzeń pokładowych wymaga rejestracji pojazdu w systemie. Kierowca musi mieć przy sobie urządzenie podczas jazdy w danym kraju. 

  Planując transport towarowy lub osobowy do Chorwacji, przede wszystkim skorzystaj z wygodnych narzędzii online, takich jak kalkulatory opłat drogowych, listy cen paliw w Europie, czy też interaktywne mapy na stronach państwowych spółek odpowiedzialnych za utrzymywanie autostrad.

  Jeśli chodzi o miejsca postoju na trasie do Chorwacji, warte uwagi są np. stacje paliw:

  • „Truckstop Orlen" w Słowacji (Košice, E58)
  • „MOL Truck and Bus Center" w Austrii (Wiener Neustadt, A2).

  Oba te miejsca oferują szeroką gamę usług dla kierowców ciężarówek, włączając w to tankowanie AdBlue i LPG. W poszukiwaniu bezpiecznych miejsc noclegowych, polecamy też słoweński „Secured Truck Parking" (Logatec, A1) lub jeden ze słynnych „Trucker's Inn" w Austrii (Loipersdorf, A2).

  Tego typu placówki mają dobrze oświetlone i monitorowane parkingi oraz place postojowe z solidnym systemem zabezpieczeń. To gwarantuje dużo bardziej spokojny sen podczas podróży niż postój np. na jednej ze zwykłych stacji paliw.

  Pamiętaj również o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego w poszczególnych krajach na trasie. Różnice w regulacjach mogą obejmować limity prędkości, wymagania dotyczące ładunku czy godziny ruchu ciężarówek.

  Warto wiedzieć: Jazda drogami górskimi wymaga szczególnej ostrożności przez odłamki skalne, które odrywają się od skał i spadają na jezdnię. Drogi wzdłuż wybrzeża są z kolei śliskie ze względu na typ nawierzchni (bitumiczne wapienne nawierzchnie).

  Podsumowanie

  Dojazd do Chorwacji to często wieloetapowy proces planowania wyprawy - od zakupu winiet, przez planowanie postoju, aż po wybór najlepszej trasy. Na terenie Chorwacji nie obowiązują winiety - opłaty drogowe Chorwacja egzekwuje przy bramkach poboru opłat lub skorzystać ze specjalnego urządzenia pokładowego obowiązującego na terenie danego kraju.. Jeżeli chcesz ograniczyć koszty wakacyjnego wypadu, wybierz trasę przez Koszyce i Budapeszt. Zależy Ci na wygodnej jeździe i komforcie podróży? Wyrusz do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię. 

   

  Szerokiej drogi!

  ~redakcja Kup-winiety.pl