Chat with us, powered by LiveChat
Loading

Requesting location access...

Something went wrong while loading pickup times.

Select pickup time

Loading
Loading

Select pickup location

  Loading

  Enter your postal code

  No pickup locations near you. Try another postal code.

  Loading

  Inventory by location

  Opłaty drogowe Austria | Opłać autostrady online

  Winiety na drogi w Austrii

  Winiety w Austrii mogą mieć postać elektroniczną lub w być formie tradycyjnej naklejki na szybę samochodu. Austria jest jedynym krajem w Europie, w którym obowiązują równolegle dwa systemy poboru opłat - tradycyjny i elektroniczny. Bez wątpienia system elektroniczny jest bardziej wygodny, nie trzeba nic przyklejać na szybę (a następnie odklejać, co nie jest przyjemnym zabiegiem), nie trzeba szukać punktów sprzedaży winiet po drodze itd. 

  Droga w Austrii

  Winiety Austria

  Austriacki operator dróg przygotował trzy rodzaje winiet jeżeli chodzi o ich długość ważności:

  WINIETA ASUTRIA NA 10 DNI - winieta ważna od dnia wskazanego w zamówieniu* + 9 kolejnych dni (łącznie 10 dni) do godziny 23:59 ostatniego dnia. KUP ->

  WINIETA AUSTRIA NA 2 MIESIĄCE - winieta ważna od dnia wskazanego w zamówieniu*, do dnia tej samej daty za 2 miesiące. KUP ->

  WINIETA AUSTRIA "ROCZNA" - winieta roczna ma ustaloną, stałą ważność na dany rok. Winieta na 2022 r. posiada ważność od momentu zakupienia w 2022 r. do dnia 31 stycznia 2023 r. Oznacza to, że mniej więcej od połowy roku nie opłaca się już zakup winiety rocznej, gdyż taniej opłacimy przejazd korzystając np. z kilku winiet na 2 miesiące. Dla samochodów do 3,5 t

  * winiety do Austrii nie da się wykupić wstecz - oznacza to, że kupując winietę ważną "od dziś" ważność rozpoczyna się z momentem zaksięgowania wpłaty w systemie poboru opłat i otrzymaniu potwierdzenia wykupienia winiety. Przykład: kupując winietę austriacką na 10 dni, ważną  "od dziś" o 16:53, winieta rozpoczyna swoją ważność o 16:53 pierwszego dnia, a kończy swoją ważność o godzinie 23:59 dziesiątego dnia.

   

  Wykup winiety do Austrii

  Gdzie obowiązują winiety austriackie?

  W Austrii opłaty za przejazd obowiązują na autostradach oraz drogach ekspresowych. Istnieje jednak podział na drogi opłacane za pomocą winiet oraz opłaty odcinkowe, za które uiszcza się dodatkową opłatę. Na mapie przedstawiono drogi płatne z użyciem winiet w kolorze pomarańczowym, a opłaty odcinkowe kolorem zielonym.

  Mapa dróg płatnych w Austrii

  Odcinki dodatkowo płatne:

  • S16 – Arlberg
  • A13 – Brenner
  • A10 – Tauern/Katschberg
  • A11 – Karawanken
  • A9 – Bosruck
  • A9 – Gleinalm

  Uspokajamy wszystkich, którzy obawiają się przypadkowego wjazdu na odcinek dodatkowo płatny - odcinki te opłaca się na bramkach wjazdowych na każdy z nich. Istnieje możliwość opłacenia ich przez Internet - wtedy można przejechać pasem dla samochodów, które opłaciły przejazd online.  

  Dla jakich pojazdów należy wykupić winiety w Austrii?

  Grafika samochodu

  Należy wykupić winiety na drogi płatne w Austrii dla pojazdów do 3,5 t. DMC niezależnie od tego czy pojazd zarejestrowany jest jako ciężarowy czy jako osobowy. W tej grupie pojazdów znajdują się zwykłe samochody osobowe, samochody dostawcze, busy, campery - pod warunkiem max 3,5 t. DMC.

  Grafika motocykla

  Należy wykupić winiety na drogi płatne w Austrii dla motocykli - opłaty dla motocykli są niższe i również można je wykupić online. KUP ->

  Grafika przyczepy

  Nie trzeba wykupować dodatkowej winiety na drogi płatne w Austrii dla przyczep ciągniętych przez pojazdy do 3,5 t. DMC. Oznacza to, że wystarczy jedna winieta dla samochodu, którym podróżujemy, aby legalnie przejechać autostradami i drogami ekspresowymi, niezależnie od tego jaką przyczepę ciągniemy.

  Grafika ciężarówki

  Winiety Austria nie dotyczą pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 t. w takim przypadku obowiązuje system pokładowych urządzeń typu GO BOX.  to urządzenia post-paid lub pre-paid, które montuje się na szybie, aby odbiorniki umieszczone przy drodze mogły odczytywać przejechaną trasę samochodu ciężarowego. 

  Kontrola opłat i mandaty w Austrii

  Kontrola opłacenia winiet w Austrii odbywa się poprzez kamery umieszczone przy drogach płatnych, które skanują tablice rejestracyjne pojazdów i sprawdzają w systemie, czy dany pojazd posiada opłacony przejazd. Do kontroli wykupienia winiet upoważnione są również służby mundurowe. W trakcie kontroli warto posiadać ze sobą potwierdzenie wykupienia winiety w formie elektronicznej lub wydrukowane, nie jest to wymagane, ale z pewnością pozwoli wyjaśnić sprawę w razie problemów związanych z winietami.

  Mandaty w Austrii wystawiane są na miejscu przez służbę mundurową lub wysyłane są pocztą, jeżeli kontrola odbyła się automatycznie, poprzez kamery. Zgodnie z europejskimi przepisami, mandat powinien spełniać 3 podstawowe warunki, aby uznać go za legalny:

  1. mandat powinien być w języku kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany,
  2. powinien przedstawiać dowód na popełnione wykroczenie,
  3. mandat powinien być wysłany przesyłką poleconą, a nie zwykłym listem.

   

  Wykup winiety do Austrii

  Dane potrzebne do wykupienia winiety austriackiej

  Aby wykupić winietę austriacką, należy podać podstawowe dane samochodu oraz podróży, takie jak:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • kraj rejestracji pojazdu,
  • datę startu obowiązywania winiety.

  Jeżeli winieta kupowana jest przez polskie serwisy pośredniczące, konieczne będzie również podanie danych osobowych do wystawienia faktury.

  Czy winietę do Austrii trzeba wykupić 18 dni wcześniej?

  Wiele osób kupujących winiety do Austrii zastanawia się czy opłaty należy dokonać 18 dni przed rozpoczęciem jej ważności. Wątpliwości te związane są z praktyką stosowaną przez Asfinag (austriackiego operatora dróg i systemu poboru opłat) związaną z zabezpieczeniem się przed możliwością zwrotu winiet, do 14 dni od momentu zakupienia ich przez Internet. 

  Na oficjalnej stronie operatora austriackiego nie ma możliwości zakupu winiety mniej niż 18 dni przed rozpoczęciem jej ważności, jeżeli jej zakupu dokonuje konsument (czyli osoba prywatna). W taki sposób Asfinag broni się przed wykorzystywaniem prawa zwrotu produktów i usług zakupionych przez Internet w 14 dni od daty zakupu. Skąd 18 dni? Otóż operator dodaje 4 dni "zapasu" na wypadek wysłania wypowiedzenia umowy zakupu winiety pocztą (czyli czas na dotarcie przesyłki do Asfinag).

  Karkołomny pomysł na obejście niejasnych przepisów w tym temacie, wynika prawdopodobnie z faktu, że w prosty sposób chciano ograniczyć wszelkie boje prawne z konsumentami w tym zakresie. Żaden inny kraj nie stosuje tego typu obejścia, gdyż winiety nie podlegają prawu zwrotu, ze względu na to iż jest to usługa indywidualizowana, przypisana do konkretnego klienta, a w takim przypadku przepisy (w tym dyrektywa Unijna) zwalniają sprzedającego z obowiązku stosowania się do przepisów ogólnych związanych ze zwrotami. 

  Aby zakupić winiety do Austrii "na już", wystarczy skorzystać z usług firm pośredniczących w tej transakcji, które wykupują winiety jako firma (wtedy prawo zwrotu w ogóle nie obowiązuje) i przypisują je do samochodu zamawiającego. Winiety są aktywne i działają zupełnie poprawnie.

  Dlaczego warto wykupić winiety online przed wyruszeniem w trasę?

  Bezpieczeństwo danych Wygodny format PDF
  Podczas zakupu winiet w naszym serwisie wszystkie dane szyfrowane są certyfikatem SSL, oraz zabezpieczone wewnętrzną polityką ochrony danych osobowych. Zamawiając winiety w serwisie Winiety-Online.pl masz pewność, że Twoje zamówienie zostanie zweryfikowane i poprawnie zrealizowane zgodnie z aktualnym czasem realizacji.
   Twoje hasła oraz wprowadzane dane kart są na bieżąco szyfrowane. Nie wykorzystujemy również Twoich danych osobowych w celach marketingowych. Po wykupieniu pakietu otrzymasz oficjalne potwierdzenie w formacie PDF. Kupując winiety online przed wyjazdem unikasz problemów po drodze, w spokoju realizujesz zamówienie oraz minimalizujesz ryzyko błędu.

  Podsumowanie

  Dojazd do Chorwacji to często wieloetapowy proces planowania wyprawy - od zakupu winiet, przez planowanie postoju, aż po wybór najlepszej trasy. Jeżeli chcesz ograniczyć koszty wakacyjnego wypadu, wybierz trasę przez Koszyce i Budapeszt. Zależy Ci na wygodnej jeździe i komforcie podróży? Wyrusz do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię. 

  Szerokiej drogi!

  ~redakcja Kup-winiety.pl